Koncert Královéhradeckého dětského sboru JITRO s houslistou Václavem Hudečkem se uskutečnil v pondělí 10. října 2011 v 19.30 v sále Filharmonie Hradec Králové.

Program:
Jitro
Antonín Dvořák – Moravské dvojzpěvy, Josef Suk – Deset zpěvů pro ženský sbor (výběr)

Václav Hudeček housle
Antonín Dvořák – Romantické kusy, Sonatina a Mazurek

Vybíráme z ohlasů:

Milé Jitro, vážení Skopalovi. Bravo, bravo, bravo! Velmi děkujeme za pozvání a gratulujeme. Dokonalá intonace, překrásně vystavěná dynamika, dokonalý hlasový projev a čistá radost ze zpěvu v očích všech Vašich zpěvaček. Navíc pro mne osobně krásné vzpomínky a návrat do dětství. Děkuji!
S úctou J+J Martincovi

Mockrát děkuji za Vaše pozvání účastnit se koncertu. Moc mě to potěšilo! Zážitek to byl opravdu skvělý!!! I když jsem po ukončení zpívání v Jitru (89) začala po několika měsících zpívat ve Vokální harmonii, kde zpívám dosud, ráda jsem si zase s Vámi zazpívala. Zpívá to opravdu skvěle a je perfektní, jak stačí gesto či grimasa a člověk hned ví, co a jak. Musím říci, že vše co jsem měla z Jitra zažité a natrénované, pamatuji si dodnes a myslím si, že celkem obstojně. Určitě se budu těšit na sraz za 1,5 roku. Přeji mnoho dalších úspěchů a pevné zdraví.
Daniela Hlaváčková

Vážený pane profesore,
dovolte mi, prosím, abych Vám i všem účinkujícím sboru Jitro poděkoval za úžasný zážitek z koncertu pořádaného k poctě Antonínu Dvořákovi, který jsem měl možnost osobně zažít v pondělí 10. října 2011. Celé vystoupení mělo velmi vysokou kulturní úroveň, což bylo patrné i na skvělé atmosféře v koncertním sále a na reakcích publika i všech účinkujících po jeho skončení.
Ještě jednou upřímně děkuji za pozvání a přeji Vám, vážený pane profesore, i celému souboru Jitro do další činnosti vše dobré.
S úctou

Mgr. Michal Nádvorník

/Ministerstvo kultury – Odbor regionální a národností kultury/

V Praze, 13. 10. 2011

ŠŤASTNÁ SHLEDÁNÍ A VÁCLAV HUDEČEK JAKO BONUS… aneb JAK JÁ TO VIDÍM

Když se ke mně poprvé donesla zpráva o velkém sboru složeném ze stávajících „Jitrand“ a absolventek napříč generacemi, jen těžko jsem si dovedla představit finální podobu a zvuk. Já, jakožto ještě celkem čerstvá absolventka (je tomu něco málo přes dva roky), jsem koncert brala jako každý jiný. Nacvičíme dvě nové skladby, které pak s radostí, ostatně jako pokaždé s Jitrem, předvedeme na jevišti. Ve skutečnosti šlo ale o něco mnohem většího. Jednou se nás sešlo na zkoušce více, jednou méně. Pokaždé však bylo cítit, že všichni mají chuť opět pracovat, opět zažívat to, co dříve.

Atmosféra byla skvělá, v sále filharmonie sedělo mnoho známých tváří, Jitro mělo perfektně připravené Dvořákovy Moravské dvojzpěvy a hostem koncertu byl Václav Hudeček! Nechci se nikoho dotknout, ale docela pořádné napětí po těch letech… Koneckonců i to můžu připsat na seznam bodů neodmyslitelně spjatých s Jitrem. Napětí, které někdy umí pěkně „vyburcovat“ k dobrým výkonům…

Ať už jsme ten večer odvedli jakýkoliv výkon, podstatným zůstane fakt, že jsme tam zkrátka byli. Nezáleží, jestli zpíváme Suka, Ebena, Jiráska, nebo třeba jen Přátelství. Nejdůležitější je to, že zpíváme! Že zpíváme spolu a rádi a že v nás tuhle společnou lásku do velké míry vypěstovalo Jitro. Tak já to vidím, tak já to cítím…

Barbora Holanová

Největší devizou Jitra je intonace a zvuk. Vždycky dokáže ohromit čistotou a barvou, i když se třeba zrovna omladí kolektiv. Je to už jeden ze standardů, který lidé od Jitra očekávají vždy. Na jednu stranu je to trochu svazující a není snadné vždy nabídnout posluchačům ještě něco navíc. Možná je to čím dál těžší. Přiznám se, že stejné pocity,o kterých píšu, mám i já, když jdu na koncert Jitra. Vždy očekávám báječný zvuk, přesnou intonaci, dechberoucí piána, ohromující forte. Laťka je položena velmi vysoko.

Helena Kundrtová

20 let ze sboru
Po dvaceti letech znovu na pódiu a před námi stojí opět „ten náš“ sbormistr. Uběhlo hodně času, naše životy se změnily, ale tato událost nás vrátila do doby, kdy jsme byly aktivními členkami sboru. Pondělní koncert Jitra a Václava Hudečka nám umožnil zažít a připomenout si nádherné chvíle strávené ve sboru, na zkouškách, koncertech a zájezdech. To by člověk nevěřil, kolik vzpomínek se mu vybaví za tak krátkou chvíli. Ale teď pozor, koncert začíná, zahnat všechny vzpomínky a soustředit se. Tréma nás opouští zazněním prvního tónu. Obě skladby jsme si užily. Potěšilo nás mít i možnost poslechnout si vystoupení pana Václava Hudečka v druhé části koncertu. Společný přídavek „Poledně“ byl vyvrcholením celého večera. Byla to krásná příležitost nejen se setkat s absolventkami naší i ostatních generací sboru, ale i znovu zasednout na zkouškách s rovnými zády, uvolněním krkem, správným nazívnutím, výrazem a odhodláním odvést co nejlepší výkon. Děkujeme za možnost zpívat se sborem teď, ale i před dvaceti lety.

Irča (Prokopová ) Zimová, Simča (Vejvodová) Uhrinová

V červnu 2011 mi v e-mailové schránce blikala jedna neobvyklá zpráva. Psalo mi Jitro! Psalo mi, jestli bych se nechtěla podílet na velkolepém projektu. Ani jsem celý dopis pořádně nedočetla a už jsem věděla, že se zúčastním. Jsem absolventkou sboru rok a půl, ale už mi to přijde jako věčnost. Plánované se stalo skutečným a 10.10.2011 jsem shlížela z pódia se skupinou absolventů a s celým současným Jitrem. Ten pocit, který se mi rozléval po celém těle, jsem rozeznala jasně – byl to pocit štěstí. Tvorba hudby s tolika vynikajícími muzikanty pod vedením sbormistra Jiřího Skopala mě zcela naplňovala. Třešničkou na pomyslném dortu večera se však stal host našeho koncertu – houslista Václav Hudeček. Mimo jeho nepřekonatelné schopnosti ve hře na tento libozvučný strunný nástroj jsem obdivovala jeho velmi milou osobnost. Měl opravdu krásný přístup k vystoupení s námi a k umění jako takovému. Setkání s ním byla zajímavá hudební zkušenost. Celý večer jsem si moc užila. Ať už v roli posluchače perfektního Jitra, fenomenálního Václava Hudečka, nebo jako zpěvačka účelově vzniklého sboru, ve kterém každého člena spojovalo mládí strávené prací na velké a krásné muzice. Takto jsme společně oslavili 160 let od narození mistra Antonína Dvořáka. Děkuji Ti Jitro, že sis na mě vzpomnělo. Já na Tebe vzpomínám stále… A tímto na všechny otázky ohledně naší další spolupráce odpovídám ano! Připíjím na mnoho úspěchů současného Jitra a existenci podobných projektů jako byl tento!

Mirka Balcarová

Chtěla bych moc poděkovat za krásný večer ve společnosti Jitra a pana Hudečka. Bylo velice příjemné si opět po dlouhé době „kvalitně“ zazpívat. I přesto, že jsem vždy patřila a stále patřím k rušičkám na zkoušce, této příležitosti si velice vážím a děkuji Vám za ni!

Bylo prima se také po dlouhé době vidět s mnohými Jitračkami a již teď se těším na výročí, až se opět sejdeme!

Jitro mi do života dalo opravdu hodně a doufejme, že získané etické hodnoty, cílevědomost a láska k hudbě se i v dnešní době neztratí.

s přátelským pozdravem
Helena Fikarová (bydža)

Psáno pro Hudební rozhledy:

Jitro s Václavem Hudečkem úspěšně

Pokud se rozhodnete navštívit koncert Královéhradeckého sboru Jitro, každý milovník sborového zpěvu ve Východočeském kraji ví, že na tento večer se může jenom těšit. Otázkou vždy zůstává, jaká bude dramaturgie a jaké překvapení nám koncert přinese. Tentokrát bylo v novém (v historii sboru třetím) nastudování kompletních Dvořákových Moravských dvojzpěvů, a také v koncertním vystoupení známého a oblíbeného houslisty Václava Hudečka, který do Hradce Králové přijel se svým mnohaletým klavírním korepetitorem Petrem Adamcem.

Sbormistr Jiří Skopal pojal večer jako Poctu Antonínu Dvořákovi, svému oblíbenému skladateli. Moravské dvojzpěvy, které otvíraly začátek první poloviny, byly pro mě samotného velkým překvapením. Převažovala snaha o komornější, procítěnější projev a dynamiku. Neukazovat velké hlasové možnosti sboru se v tomto případě projevilo jako zásadní a dokreslilo barevně nádherný přednes jednotlivých částí dvojzpěvů, původně komponovaných pouze pro dva hlasy. Přičteme-li velmi citlivou a dokonalou spolupráci klavíristy Michala Chrobáka, byli jsme svědky provedení opravdu vyjímečného.

Před přestávkou nastoupili na pódium spojené sbory – JITRO (koncertní sbor), Jitříčko a sbor absolventek KHDS Jitro. I zde se projevila šťastně dramaturgie. Výběr z nádherných Deseti zpěvů pro ženský sbor a čtyřruční klavír, op. 15 Josefa Suka (Pastýř a pastýřka, Pastýři na jaro) byl zazpíván s ohromným nasazením a radostí. Vyspělé hlasy absolventek sboru dodaly skladbě zemitosti a přesvědčivosti. Dokonale sehraný čtyřruční klavír (Michal Chrobák a Jiří Pašek) dotvořil výborné provedení dvojzpěvů. Námět k zamyšlení: nestálo by za to natočit autorské CD Jitro a Josef Suk? Sboru by tato hudba velmi vyhovovala a seděla.

Po přestávce přišel na pódium velmi očekávaný houslista Václav Hudeček a klavírista Petr Adamec s výhradně Dvořákovským programem. Hudeček, který v příštím roce oslaví své šedesáté narozeniny, je zkušeným a světovými pódii protřelý houslista. Svou kariéru zahájil ve velmi mladém věku a od té doby se drží v popředí světově uznávaných houslistů. Je to niterný a skvělý muzikant, výborně technicky vybavený. Dvořákovy Romantické kusy, myšlenkově vznešené a posluchačsky oblíbené, se snažil hrát prostě a jednoduše. Ale své největší přednesové a technické umění prokázal Hudeček ve známé Sonatině pro housle a klavír G dur, op 100 B 183. Byla zahrána precizně a virtuózně, překvapivá byla absolutní souhra s klavíristou Adamcem. Chvílemi mně jen vadilo, že klavír v pianech a pianissimech housle překrýval. Závěrečný a notoricky známý Mazurek, op. 49 B 89 uzavřel úspěšný koncert. Došlo samozřejmě i k přídavkům, kterými umělci poděkovali za velkou přízeň naplněného sálu Filharmonie Hradec Králové. Jedno překvapení ale na nás, posluchače, ještě čekalo. Na pódium opět nastoupily spojené sbory, aby provedly spolu s Václavem Hudečkem, Michalem Chrobákem a sbormistrem Jiřím Skopalem jednu část (Poledně) z cyklu Petrklíč Bohuslava Martinů. Byla to tečka, která pohladila duši přítomných. Myslím si, že většinu z nich zamrzelo, že cyklus nezazněl celý. I tak to byl ale koncert, který se neuslyší tak často a zároveň také neobyčejným způsobem završil a umocnil prácisbormistra Jiřího Skopala.

Jan Kyselák

Adresa fotogalerie „2011-10-10 Jitro a Václav Hudeček“:

http://picasaweb.google.com/jitro.cz/20111010JitroAVaclavHudecek